DOMIBUS > Generelle spørgsmål AB > Må jeg have et CVR-nr. registreret på min adresse?

Må jeg have et CVR-nr. registreret på min adresse?

En bolig må ikke benyttes til erhverv, jf. § 7, stk. 2.

Forbuddet betyder ikke, at du er afskåret fra at have dit personlige firma registreret på adressen i form af et såkaldt CVR-nummer. Du kan f.eks. være forfatter.

Det afgørende er, at du ikke benytter lejligheden erhvervsmæssigt, f.eks.

  • har ansatte, der arbejder på adressen,
  • kunder, der kommer på besøg,
  • varer, der bliver distribueret fysisk fra lejligheden
  • osv.